Vegán rakott kel egészségtudatosan (téné, gluténmentes, IR-diétás)
Ezt a receptet az intuícióm vezérelte tegnap este és elképesztő jól sikerült! 😋💥
Tekinthetjük újabb bizonyítéknak arra, hogy a kelkáposztával sokkal jobb dolgok is készülhetnek, mint a menzás kelkáposzta főzelék.
Őszintén szólva csak utólag jöttem rá, hogy létezik olyan, hogy "rakott kel". Ma, amikor elkezdtem leírni a receptet és elgondolkoztam rajta, hogyan lehetne elnevezni . 😅
A csőben sült spenótos gomba óta tudom, hogy kesudióból elképesztő finom besamel (vagy "kesumel"?😋) szószt lehet készíteni, méghozzá kizárólag természetes hozzávalók felhasználásával. Azóta agyalok rajta, hogy mit tudnék még így "csőben sütni", ezzel a "kesumel" szósszal.
Tegnap aztán úgy döntöttem, hogy egy, a hűtőben lassan egy hete várakozó kelkáposztának lesz ez a sorsa. Nem bántam meg, rendszeresen el fogom készíteni ezt a fogást.
A kesumel szószba most tettem egy kis kurkumát is, ettől lett ilyen szép sárga színe. Az esztétikai hozadékon túl a kurkuma immunerősítő hatással is bír, noha nem tudom, hogy ez ekkora mennyiségben érvényesül-e.
Tölteléknek vörös lencsét és fekete rizst használtam, hogy több fehérje és némi lassú felszívódású szénhidrát is kerüljön bele.
Fehérje egyébként a kesudióban is van - én kb. 100g kesudiót használtam fel, ami 18-20g fehérjét és 30g szénhidrátot tartalmaz. Ez a mennyiség 2-3 adag között oszlik el, tehát még belefért egy kis extra fehérje/szénhidrát mennyiség.
A fekete rizzsel szerettem volna az egyébként plusz egy színt belevinni a fogásba. Ez szerintem jót tett neki esztétikailag, különben kicsit semmilyen lenne a sok fehér-sárga-halványzöld.
Ugyanezt az esztétikai hatást fekete babbal vagy vörös babbal is el lehet érni.
Ugyanezt az esztétikai hatást fekete babbal vagy vörös babbal is el lehet érni.
A sajttal ellentétben azonban a kesudió nem tartalmaz "rossz" koleszterint és csak elvétve vannak benne telített zsírsavak. A tudomány állása szerint ez jót tesz a testünknek.
Nézzétek meg milyen gazdag, krémes, szaftos lett. Szerintem egyáltalán nem hiányzik belőle a sajt (vagy a műsajt):
Hozzávalók (2-4 adaghoz)
(én egy 31x18cm-es kerámia sütőtálat használtam)
A kesuszószhoz / kesumelhez:
Szükséges eszközök:- 3/4-1 bögre (1 bögre=240 ml) natúr kesudió, 3-4 órára beáztatva szobahőmérsékletű vízben
- 100 ml szójatej vagy ugyanennyi víz
- 50 ml víz
- 1 evőkanál sörélesztőpehely
- fél citrom leve vagy egy teáskanál almaborecet
- egy teáskanál só
- fél teáskanál fokhagymagranulátum
- 1 teáskanál őrölt kurkuma (elhagyható, de attól lesz ilyen szép
A többi hozzávaló:
- 3 evőkanál olívaolaj vagy napraforgó olaj
- só
- 1 kisebb fej kelkáposzta (nekem az 1/4-e nem fért már bele a sütőtálba)
- 1/2 bögre fekete rizs (vagy más gabona)
- 1/2 bögre vörös lencse (vagy más hüvelyes)
- opcionális: vegyes zöldségleves alappor
- 3 evőkanál teljes kiőrlésű vagy gluténmentes zsemlemorzsa vagy aprított dió
- egy tepsi
- egy ív sütőpapír
- botmixer
- sütőtál (én egy 31x18cm-es kerámia sütőtálat használtam)
Elkészítés (kb. 1 óra plusz a kesudió előáztatási ideje)
- Beáztatom a kesudiót szobahőmérsékletű vízben 3-4 órára. (Ha sietsz, akkor forró vízzel öntsd le - így másfél óra áztatás is elég)
- Amikor letelt a kesudió ázási ideje, elkészítem a besamel szószt: Leöntöm a vizet a kesudiókról, majd egy botmixer segítségével összeturmixolom a szójatejjel, vízzel, sörélesztővel, citromlével/almaborecettel, sóval, fokhagyma granulátummal és kurkumával. Krémes, sűrű, de önthető szószt kapok. Félreteszem.
- A sütőt előmelegítem 200 C fokra. A tepsibe sütőpapírt helyezek.
- A kelkáposztának eltávolítom a külső leveleit és 8 egyenlő szeletre vágom. Először félbe, aztán negyedekre, aztán nyolcadokra.
- A kelkáposzta nyolcadokat a sütőpapírra helyezem, jól meglocsolom olajjal, megszórom sóval. Valahogy így kell, hogy kinézzenek:
- 30 percig sütöm a kelkáposztát, de úgy, hogy 15-20 perc után megfordítom a szeleteket és a másik oldalukat is meglocsolom olajjal és megsózom. Majd visszateszem őket a sütőbe, hogy mindkét oldaluk megsüljön.
- Amíg elősülnek a kelkáposzta szeletek, addig megfőzöm a rizst és a lencsét, a csomagoláson szereplő útmutató szerint (jellemzően 2-3x-os vízben 20-30 perc alatt). A lencsébe én általában teszek valamilyen fűszert is (pl. natúr zöldséglé alapport).
- Amikor megfőtt a lencse és a rizs is, akkor összekeverem őket.
- Amikor átsültek a kelkáposzta cikkelyek, akkor kiveszem őket a sütőből.
- A kerámia tál aljára pakolom a káposzta szeleteket és közéjük kanalazom az összekevert lencsés fekete rizst. (Nekem a 8 szelet káposztából csak 6 fért bele a sütőtálba, így kettőt eltettem más célokra).
- Jöhet a kesuszósz: egyenletesen eloszlatom a sütőtálban.
- Ezt az egészet megszórom még néhány evőkanál zsemlemorzsával vagy aprított dióval.
- A sütőtálat visszatolom a sütőbe és még 25-30 percig sütöm az egészet 200 C fokon.
- Friss zöldsalátával tálalom.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése